3D baskı fiyat hesaplama nasıl gerçekleşiyor ?  Diye soruyorsanız cevabını alacaksınız. 3D baskı fiyat hesaplaması nasıl gerçekleşiyor lafı fazla uzatmadan konuya geçelim herkesin merak ettiği bu konuya bir el atalım. 

3D Baskı Fiyat Hesaplama

3D baskı fiyat hesaplama fiyat neye göre belirleniyor. 3D baskıda fiyat verilirken dikkat edilen hususlar şunlardır.

  • Baskı alınacak parçanın hacmi.
  • Baskı alınacak parçanın kalitesi.
  • Baskı alınacak parçanın süresi.
  • Baskı alınacak parçanın doluluk oranı.

3D baskı fiyat verirken dikkat edilen hususlar bunlardır. 

Baskı Hacmi Nedir ?

Hacim nedir diye sorduğumuzda sizden alacağımız cevap hemen hemen hep aynıdır. Bir cismin uzayda veya kapta kapladığı yere hacim denir. 3D baskılarda da bu aynı şekildedir. Cismin tabla üzerinde kabladığı alan, boyu, yüksekliği, kalınlığı gibi faktörler 3d baskı fiyat hesaplamasında önemli bir rol oynuyor.

Parça Kalitesi Nedir ?

Parça kalitesini katman çözünürlüğü olarak tanımlayabiliriz. Katman çözünürlüğü 50 mikron ile 400 mikron arasında katman çözünürlüğünde basılabilmektedir. 50 mikron ile basılan bir ürünün baskı kalitesi daha kaliteli olmakla birlikte daha uzun bir baskı süresine sahip olmaktadır. Ancak 400 mikronla basılan bir parçanın kalitesi çok iyi olmamakla birlikte hızlı bir baskı süresine sahip olmaktadır. Aşağıdaki fotoğrafta sol tarafta 200 mikron ile basılmış bir baskı görüyorsunuz ortada 50 mikron ve sağ taraftaki son model ise 100 mikron hassasiyetiyle basılmış. 200 mikron ile basılan parça 1.5 saat sürmüşken 100 mikron hassasiyetiyle basılmış ürün 2.5 saat sürmüş ve gelelim en hassas ve en güzel ürüne 50 mikron hassasiyetiyle basılmış bu parça tam 7 saat sürmüş. 3D baskı fiyat verirken baskı kalitesi, katman çözünürlüğü önemli bir role sahip.

Katman Çözünürlüğü

Parça Doluluk Oranı Nedir ?

3D baskı alınırken parça doluluk oranı yine fiyat verirken hesap edilmelidir. Parça doluluk oranı yine zaman uzatma veya azaltma konusunda önemli bir etkendir. Parça doluluk oranı ne kadar yüksek olursa parça daha sağlam olur ancak daha uzun bir baskı süresine ve daha fazla hammedde tüketilmesinde etken bir rol oynar bu nedenle parça doluluk oranı 3d baskı fiyatlarını etkileyen bir üretim seçeneğidir. 

Parça Doluluk Oranı

 

3D Baskı Fiyat Hesaplama

3D baskı fiyat hesaplaması yapılırken dikkat edilen başlıca faktörler bunlardır. Bunların yanı sıra hammedde fiyatı vb. gibi etkenlerde 3d baskı fiyatlarını etkilemektedir.

3D Baskı Fiyat

3D Baskı Fiyat Teklifi Alın

 

 

Düzenlenme Tarihi : 23 Ekim 2020