3D baskı nedir diye merak ediyorsanız size kısaca şunu söyleyebiliriz. Plastik hammeddesini eriterek katman katman ören makinelere 3D yazıcı denir bu ördükleri çıktılar ise 3D baskı olarak adlandırılır. 3D baskılar hayatımızın heryerinde karşımıza çıkabilir. 3D baskı teknolojisi günümüzde hızlıca gelişmektedir.

3D Baskı Nedir

3D Baskı Kullanım Alanları

3D baskı kullanım alanları mimarlık ve nihai tüketici - ürün endüstrileri, mühendislik, otomotiv, tıbbi, ticari ve endüstriyel ekipmanları gibi pek çok sektörde kullanılanılabilmektedir. 3D baskı aklınıza gelebilecek her sektörde kullanılabilmektedir. 3 boyutlu baskı evlerde bile kullanabilecek hale gelmiş durumda aslında.

3D Baskı Kullanım Alanları

3D Baskı ile Ne Yapabilirim ?

3 boyutlu baskı ile aklınıza gelebilecek her şeyi yapabilirsiniz, yeterki elinizde bir 3 boyutlu model olsun. 3B baskı ile işiniz için, eşiniz için, eviniz için aklınıza gelebilecek her şey için bir şey yapmak mümkün. 3B baskı modelleri .STL dosya formatında olmalıdır. 3D modelinizi dilimleme programları ile dilimledikten sonra 3 boyutlu yazıcınız için baskıya hazır duruma gelmiş demektir. 3D yazıcı ile artık 3D baskı alabilirsiniz.

3D Baskı Nasıl Yapılır ?

3D baskı 3D yazıcılar ile yapılır. 3B baskı yapmanız için 3D yazıcı ve bilgisayara ihtiyacınız vardır. 3 boyutlu modelinizi dilimleme programları ile dilimledikten sonra 3 boyutlu yazıcı ile SD kart aracılığıyla tanıtabilirsiniz daha sonra baskıya hazır bir hale gelmiş bulunmaktadır. Startı verdikten sonra 3D baskınız hazır hale gelmesini bekleyeceksiniz.

 

Düzenlenme Tarihi : 23 Ekim 2020